Nie każdy początkujący badacz zdaje sobie sprawę z faktu, że metodologia i statystyka to dwie nierozłączne obszary, dlatego dobrze jest zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy – do statystyka warto zgłosić się jeszcze przed przeprowadzeniem badań naukowych. Przed doborem narzędzi, pytań i hipotez badawczych. Przed doborem badawczej próby. Analizy statystyczne to jedynie jeden z etapów projektu badawczego.

Wielokrotnie zgłaszały się do mnie osoby pragnące uzyskać opracowanie wyników przeprowadzonych przez siebie ankiet. Ankiet stworzonych przez siebie samych lub z drobną pomocą opiekuna naukowego. Ankiet nieprzemyślanych, z których mimo moich chęci niewiele dało się wyciągnąć statystycznych faktów. W niektórych przypadkach udało mi się stworzyć satysfakcjonujące opracowanie, w wielu jednak musiałam odmówić współpracy. Analizy wyników badań przeprowadzonych przy użyciu źle dobranych czy skonstruowanych narzędzi dostarczyłyby zakłamanych, nierzetelnych wniosków.

Takich sytuacji można uniknąć zgłaszając się do statystyka przed rozpoczęciem przeprowadzania badań. Jeżeli chcesz, aby badawcza część Twojej pracy naukowej była od początku do końca spójna i rzetelna, skonsultuj się ze mną jak najwcześniej. Zapoznam się z Twoim planem badawczym, proponowanymi narzędziami (ankietami, testami), pytaniami i hipotezami. Jeżeli zajdzie taka potrzeba zaproponuję wprowadzenie poprawek. Podpowiem w jaki sposób wprowadzać dane z ankiet i testów do bazy, by nie trzeba było jej poprawiać (a niekiedy tworzyć tak naprawdę od nowa) na rzecz przeprowadzenia analiz statystycznych. Gdy będziemy mieli dostęp do przejrzystej bazy danych uzyskanych w  badaniach przeprowadzonych z użyciem odpowiednich narzędzi, analizy statystyczne będą już tylko zwieńczeniem rzetelnej pracy badawczej.

Jeżeli chcesz, aby analizy statystyczne Twoich badań nie spędzały Ci snu z powiek, nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę! Zapraszam do kontaktu!

Kiedy zgłosić się do statystyka?